Jak się
dzielić otwartymi zasobami edukacyjnymi

down

Dlaczego najpierw warto
wybrać licencje?

Wybór licencji będzie wpływać na to, z jakich innych treści możemy korzystać (kompatybilność licencji), oraz na to, co będą mogły z naszym materiałem zrobić inne osoby. Przed wyborem licencji zastanów się nad kilkoma kwestiami, które mogą wpływać na rezultat twojej pracy, np. ograniczyć lub stworzyć możliwości korzystania z treści przez innych. Najwięcej otwartych zasobów edukacyjnych dostępnych jest na jednej z dwóch licencji: CC BY (Uznanie autorstwa), jak np. wideo-lekcje ze strony Pistacja.tv czy epodręczniki.pl (stworzone przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej), lub CC BY-SA (Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach), jak Wikipedia czy blog Superbelfrów. Wybór licencji determinuje nie tylko to, co będą mogli zrobić z naszym materiałem nasi odbiorcy, ale również to, z jakich treści my możemy czerpać do tworzenia tego materiału.

Jeśli na przykład tworzysz scenariusz lekcji, który chcesz udostępniać, a zależy ci wyłącznie na jego szerokim rozpowszechnieniu i promocji (a nie np. na zarobieniu na jego sprzedaży), wybierz licencję Uznanie autorstwa. Oznacza to, że osoba która skorzysta z twojego scenariusza w zamian za podpisanie autora/autorki, może dowolnie kopiować i tworzyć jego nowe, zmodyfikowane wersje. Wykorzystywane przez ciebie materiały (np. fragmenty tekstu, ilustracje) powinny zapewniać taką samą swobodę, czyli być dostępne na tej samej licencji (CC BY), dawać te same lub szersze prawa (np. być w domenie publicznej). Gdybyśmy wybrali do naszej publikacji licencję, która zabrania komercyjnego wykorzystania (z warunkiem NC — Użycie niekomercyjne) musimy zadbać o to, by używane przez nas materiały pozwalały na dodanie takiego warunku (czyli nie zawierały warunku SA — Na tych samych warunkach, który zabrania modyfikowania licencji podczas tworzenia utworu zależnego). Drugim ważnym pytaniem jest to, czy musisz spełnić jakieś wymogi formalne. Czy na przykład podmiot, który zleca nam pracę lub finansuje projekt, nie wymaga konkretnej licencji lub określonego zakresu swobód dla odbiorców tych materiałów?

down

W przypadku wielu grantów publicznych publikacja na CC stanowi wymóg lub decyduje o dodatkowych punktach podczas oceny wniosku. W przypadku funduszy europejskich (np. środków na działania edukacyjne Erasmus+) taki wymóg to już w zasadzie standard, w Polsce stosują go również niektóre ministerstwa i prywatni grantodawcy. Wybór licencji może być podyktowany również tym, jaki sygnał chcemy wysłać społeczności, która nas wspiera. Na przykład w przypadku działań współfinansowanych przez społeczność za pomocą crowdfundingu publikowanie na licencjach CC jest sposobem na zaangażowanie odbiorców i zagwarantowanie im, że dzięki ich inwestycja w nasz projekt, będzie on należeć również do nich. To, jaki efekt chcesz osiągnąć i kto ma korzystać z twojego produktu czy materiałów, również ma ogromne znaczenie. Twoi odbiorcy niekoniecznie muszą rozpoznawać mechanizmy prawne, takie jak licencje CC, a równocześnie potencjalnie mogą na nich sporo skorzystać. Warto wówczas zadbać o jasną informację nie tylko o licencjach, ale o tym, co one oznaczają praktycznie, a ponadto publikować takie formaty, które będą łatwe do przerobienia, tłumaczenia i adaptacji. Każde dodatkowe (poza samym darmowym opublikowaniem) ułatwienie dla odbiorców podnosi szanse na to, że polubią twój materiał, będą się nim dzielić i polecać go dalej.

Z czego możemy wybierać,
czyli licencje Creative Commons

Creative Commons to system licencji pozwalający zastąpić tradycyjny model „Wszystkie prawa zastrzeżone” zasadą „Pewne prawa zastrzeżone” — przy jednoczesnym poszanowaniu zasad prawa autorskiego. Licencje Creative Commons oferują różnorodny zestaw warunków licencyjnych — swobód i ograniczeń. Dzięki temu autor może samodzielnie określić zasady, na których chce dzielić się swoją twórczością z innymi.

Dużą zaletą systemu Creative Commons (nie są to jedyne wzory umów licencyjnych) jest ich międzynarodowy charakter — teksty licencji zostały przetłumaczone na wiele języków, symbol i znaczenie Creative Commons są zrozumiałe dla twórców i użytkowników na całym świecie, a informacje o systemie dostępne są również w tłumaczeniach (po polsku na creativecommons.pl).

Wszystkie licencje Creative Commons posiadają cechę wspólną — poszanowanie praw autorskich osobistych, realizowane poprzez obowiązek przywołania twórcy utworu, z którego się korzysta, oraz spełnianie dodatkowych warunków wybranych przez licencjodawcę lub twórcę. Warunki licencyjne są niczym klocki — zasady określone przez daną licencję są wynikiem złożenia razem dwóch lub trzech warunków. Autor, udostępniając swoje utwory na licencji Creative Commons, może zdecydować się na jeden z 4 warunków:

Uznanie autorstwa oznacza, że wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

Użycie niekomercyjne oznacza, że wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie, ale nie można czerpać z tego tytułu korzyści finansowych.

Ten warunek oznacza, że wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

Ten warunek oznacza, że wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci. Tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

Twórca korzystając z licencji zawsze zachowuje prawa autorskie, jednocześnie umożliwia innym kopiowanie i rozpowszechnianie, dodatkowo może określić, czy ich wykorzystywanie może odbywać się wyłącznie w warunkach niekomercyjnych lub ograniczyć możliwości tworzenia utworów zależnych.
Licencje Creative Commons są kombinacjami wymienionych warunków.

Licencje

Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)

down

Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy. Takiej licencji używają m.in. Muzeum Historii Polski dla własnych publikacji oraz w konkursie Patriotyzm Jutra, Fundacja Orange, wiele programów unijnych i Bank Światowy.

Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach Międzynarodowe 4.0 (CC BY-SA 4.0)

down

Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu, jeśli na utwory zależne będzie udzielona taka sama licencja. Jest to licencja używana przez Wikipedię i wszystkie jej siostrzane projekty.

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne Międzynarodowe 4.0 (CC BY-NC 4.0)

down

Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją, np. zezwalającą na komercyjne użycie).

Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych Międzynarodowe 4.0 (CC BY-ND 4.0)

down

Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nietworzenia utworów zależnych).

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach Międzynarodowe 4.0 (CC BY-NC-SA)

down

Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz jeśli utwory zależne będą objęte tą samą licencją. Tej licencji często używają komercyjni artyści, np. zespół Nine Inch Nails do publikacji swojego bestsellerowego albumu Ghosts I-IV.

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych Międzynarodowe 4.0 (CC BY-NC-ND)

down

Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (czyli nietworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykcyjna z licencji. Używa jej dla swoich stron i publikacji Open Society Foundation.

Creative Commons Zero — Przekazanie do domeny publicznej (CC0)

down

Właściwie nie jest to licencja, a mechanizm oświadczenia o przekazaniu utworu do domeny publicznej, przy zrzeczeniu się wykonywania wszelkich praw do utworu wynikających z prawa autorskiego, włączając w to wszelkie prawa powiązane i prawa pokrewne, w zakresie dozwolonym przez prawo, na obszarze całego świata. Takie oznaczenie można spotkać m.in. na zdjęciach w serwisach Unsplash, Pexels i Pixabay.

Wszystkie licencje Creative Commons mają cechy wspólne, bez względu
na to, na którą licencję się zdecydujemy.

Publikacja może być bardziej lub mniej otwarta ze względu na sposób jej udostępnienia i licencję na jakiej została udostępniona. Można wyróżnić następujące poziomy otwartości publikacji:

Piramida1 Piramida2 Piramida3 Piramida4

Piramida

down

Domena publiczna, wolne licencje (CC-BY, CC-BY-SA i adekwatne)
Pełna otwartość/wolna publikacja – dostępna bezpłatnie wraz z gwarancją pełnego prawa do wykorzystania, kopiowania, dystrybuowania, przerabiania, itp.

Licencje CC z warunkami NC i/lub analogiczne
Publikacja częściowo otwarta – dostępna bezpłatnie z możliwością ponownego wykorzytsania, ale ograniczona warunkami typy niekomercyjnego, bez utworów zależnych.

Open Access/Wszystkie prawa zastrzeżone
Publikacja Open Access – publikacja dostępna na stronie internetowej bez kontroli dostępu, ale bez zagwarantowania swobód wykorzystania treści – czyli na zasadzie „pełne prawa zastrzeżone”.

Wszystkie prawa zastrzeżone + limity dostępu – logowanie, rejestracja, wniesione opłaty, systemy zabezpieczeń DRM
Publikacja zamknięta – tradycyjna (płatny druk) lub elektroniczna, ale objęta kontrolą dostępu do treści; wymaga logowania, rejestracji wniesienia opłaty, często z zastosowaniem systemu DRM.

Licencje
pytania i odpowiedzi

Licencji CC jest tak wiele, ponieważ od początku starano się znaleźć rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb twórców i użytkowników zasobów, od edukatorów po artystów i firmy. Zapewne definicje licencji mogą wydawać się skomplikowane osobom, które stykają się z nimi po raz pierwszy. W takiej sytuacji pomocą może służyć wskazówka, że dla materiałów edukacyjnych najczęściej używane są (i rekomendowane) tylko dwie wolne licencje, czyli Creative Commons Uznanie autorstwa i Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach.

Odpowiedzialności za naruszenie warunków licencji można dochodzić na drodze cywilnej, tak samo jak innych naruszeń. Większość dotychczasowych spraw o naruszenie licencji udawało się rozwiązać polubownie. Zwykle wystarczy zlokalizować osobę odpowiedzialną i skontaktować się z nią, prosząc o poprawne oznaczenie lub usunięcie kopii utworu.

Wielu autorów nie zarabia bezpośrednio na swoich materiałach, a jedynie na tym, co dzięki nim mogą zrobić (np. otrzymają zlecenie na napisanie innych materiałów na zamówienie lub przeprowadzenie szkolenia itp.). Jeśli naszym celem jest nie tylko promocja, ale również to, by nasze materiały były wykorzystywane przez innych nauczycieli, a oni udostępniali nam swoje lub doskonalili nasze, wolne licencje są najefektywniejszym rozwiązaniem. Wybór wolnej licencji pozwala również na to, by nasze materiały w łatwy sposób mogły być wykorzystywane w większych projektach np. e-podręczników Cyfrowa Szkoła..




KOED

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative-Commons Uznanie Autorstwa - na tych samych warunkach 4.0

Publikacja przygotowana przez Koalicję Otwartej Edukacji dzięki wsparciu Open Society Institute

Autorzy publikacji:
Aleksandra Czetwertyńska, Karolina Grodecka, Katarzyna Górkiewicz, Kamil Śliwowski, Katarzyna Werner

obsługa strony:
Karolina Grodecka. Michał Oczko
Projekt graficzny: Nicola Cholewa
Redakcja: Aleksandra Sekuła
Wsparcie projektu: Katarzyna Górkiewicz